Altaussee, tajemný důl plný umění

16.02.2025

Jen pár dní po kapitulaci nacistického Německa vstoupila spojenecká armáda do největšího solného dolu Altaussee v rakouském Štýrsku. V nepřehledném labyrintu šedesáti pěti kilometrů chodeb našla ukrytých sedm tisíc uměleckých děl. Mezi nimi Michelangelovu Madonu z Brugg, cyklus Mistra vyšebrodského oltáře, obrazy od Rembrandta a Rubense, sbírku mincí rodiny Rotschildů a spoustu dalších vzácných předmětů.

Nejednalo se však o poklad hamižných trpaslíků, nýbrž o tajnou skrýš nacistů. Ti v duchu filozofie "když to nemůžu mít já, pak to nebude mít nikdo" plánovali zničit důl s pokladem pomocí osmi pětisetkilových leteckých pum. Katastrofě naštěstí ještě před příchodem spojenců zabránili sami horníci a důlní záchranáři. Umělecká díla byla vynesena na povrch a po vleklých jednáních a sporech jich byla většina vrácena, kam patřila. Celý proces trval více než dvacet let.

Důl Altaussee je sice největší stále fungující solný důl v Rakousku, přesto je mezi turisty mnohem méně známý než proslulé doly v Hallstattu. Leží zdánlivě opuštěný v horách nad jezerem Altausseer See a ani na vrcholu letní sezóny sem žádné davy netáhnou. Veřejnosti je zpřístupněná již vytěžená část dolu.

Po zakoupení vstupenek čekáme, až se sejde dostatečný počet návštěvníků, aby prohlídka mohla začít. Čas si krátíme okukováním solných suvenýrů v malém obchůdku. Pak nafasujeme "slušivé" montérky, absolvujeme bezpečnostní pokyny, shlédneme naučný film o původu soli v Alpách, pročež hurá dolů do dolu. Mimochodem, dole je 8°C, takže je nutné se i v horkém létě teple obléknout. Samotné montérky oblečené přes kraťasy a tričko nás moc nezahřejí.

Napřed jdeme husím pochodem úzkou sestupnou chodbou po kolejích bývalého důlního vláčku. Mezi výdřevami je místy vidět, že stěny tunelu tvoří masiv různobarevné soli. Potom následují dvě strmé šachty opatřené dřevěnými skluzavkami. Jízda je to parádní, přesto bezpečná. O legraci není nouze. Dojde i na obvyklé postrkování strašpytlů a nezbytné ječení. Kdo se ale opravdu bojí, může sejít dolů po schodech.

Celá prohlídka je doprovázená odborným výkladem v němčině a v angličtině. Vše se – pochopitelně – točí kolem soli, způsobu a historii její těžby a nechybí ani podrobné povídání o ukrytém nacistickém pokladu.

Sůl se v Altaussee těžila už v době, kdy místo patřilo pod Římskou říši. Hlavní rozmach nastal až ve středověku. Dnes je důl v Altaussee největším producentem soli v Rakousku. Těží se formou tzv. solanky. Solné vrstvy jsou rozpuštěny vodou a hustý roztok je pak mnohakilometrovým potrubím čerpán do zpracovatelského závodu.

Hluboko pod zemí je malé muzeum věnované nacistickému pokladu a také kaple svaté Barbory, patronky horníků. Její oltář postavili horníci z bloků oranžové soli. Každý rok 4. prosince se zde koná k uctění svaté Barbory mše. Horníci děkují za bezpečný rok práce a prosí o Boží ochranu v roce příštím.

Na příběh svaté Barbory odkazuje také uniforma horníka, který nás dolem provází. Límec černého kabátu má devět cípů jako počet let, po které byla Barbora pro svou víru vězněna ve věži. Na kabátě je dvacet devět knoflíků, což je počet let Barbořina života. Horní tři knoflíky se nezapínají, neboť jsou symbolem Svaté Trojice. Černá barva kabátu znamená temnotu podzemí, zlatý lesk knoflíků je světlem naděje a života nad zemí.

Vrcholem prohlídky je prostorný dóm s jezerem, který vznikl odtěžením soli. Krátký umělecký program využívá akustiku podzemního sálu, optické iluze a hru odrazů a světel na hladině jezera.

Co jsme sjeli pohodlně skluzavkami dolů, to musíme zpátky nahoru vyšlapat po svých. Prohlídka i s programem trvá zhruba devadesát minut. Ačkoli při ní nachodíme jeden a půl kilometru, je to jen zlomek velikosti solného dolu v Altaussee.


Užitečné informace:

Země: Rakousko
Poloha: Altaussee, GPS parkoviště: 47.6517733N, 13.7393958E
Měna: Euro
Doprava: důl Altaussee je dostupný pouze autem, příp. autobusem
Otvírací doba: v létě denně 9.00 – 17.00 hod., prohlídky se konají v každou celou hodinu, v zimě otevřeno jen ve středu, doporučuji ověřit otvírací dobu na https://www.salzwelten.at/en/altaussee/prices-opening-hours
Vstupné: 27 € dospělý, 13 € dítě, vstupenky on-line: https://tickets.salzwelten.at/en/3/date
Ubytování: v těsné blízkosti dolu JUFA Hotel Altaussee
Služby pro turisty: obchod se suvenýry, parkoviště zdarma, hotel a hotelová restaurace, dětské hřiště, toalety zdarma 

Autor: Eva