Děsivé síly Země, odvrácená tvář nejkrásnějších míst Řecka
Každý geolog moc dobře ví, že čím dramatičtější a krásnější krajina, tím děsivější síly ji stvořily. Ale nenechme se mýlit minulým časem. Síly ukryté v zemské kůře nikdy neřeknou své poslední slovo. Dokáží sice dlouho spát - z našeho pohledu může jít o celou věčnost - ale pak umí ve vteřině procitnout. Neznamená to, že bychom se měli bát a raději sedět doma na kanapi. Jen bychom na ně neměli zapomínat.
K napsání článku mne inspirovala událost, která jen před pár dny zasáhla nejznámější pláž světa: proslulou Shipwreck Bay (nebo chcete-li Navagio Beach) na ostrově Zakynthos. Ovšem míst, která mohou v Řecku nemile překvapit a přitom patří k nejkrásnějším, je více. Vynecháme přívalové deště a požáry. Ty sice také umí Řecko nepříjemně potrápit, ale my se podíváme, jak to vypadá, když se probudí sama Země. Nemusí se nijak hystericky vztekat. Úplně stačí, když se jen lehce zavrtí. Jako první místo navštívíme právě pláž na ostrově Zakynthos.
Sesuvy skal na Shipwreck Bay na ostrově Zakynthos
Nádherná pláž s bílými skalními útesy, tyrkysovou vodou a lodním vrakem je zcela právem pokládána za nejkrásnější pláž na světě. Jenomže - Zakynthos leží přímo na zlomu zemské kůry a je tak poměrně často postihován zemětřesením. Ne, že by šlo rovnou o katastrofy, ale čas od času se ostrov prostě zatřese. Strmé skalní stěny tvořené nádherným bílým vápencem jsou plné skrytých trhlin. Navíc, hornina vystavená ostrému slanému větru a v zimním období silnému vlnobití snadno podléhá erozi. Shipwreck Bay, původně nazývaná Paradise Beach nebo také Agios Georgios, byla ještě počátkem 20. století jen maličkým proužkem bílých kamínků na mořském břehu. Pak ale došlo k mohutnému sesuvu skály, který dal vzniknout nádherné "rajské" pláži. K dalšímu sesuvu, který dal pláži dnešní podobu, došlo v době, kdy zde již spočíval vrak pašerácké lodi. Poslední sesuv se odehrál jen před pár dny. Bohužel, došlo i na zranění českých turistů.
Se sesuvy skal, ať už v důsledku eroze nebo rovnou zemětřesení, se potýká také další z Jónských ostrovů Lefkada. Pláž Egremni Beach patří k druhé nejvyhlášenější pláži Lefkady. Od r. 2016 je však přístupná jen z moře, neboť zemětřesení, které Lefkadu zasáhlo, zavalilo přístupovou cestu a zcela zničilo schodiště vedoucí z útesů dolů na pláž.
Kdysi jsme navštívili ostrov Korfu. Půjčili jsme si loďku a vydali se na Kolias Beach poblíž letovisek Liapades a Peleokastritsa na západním pobřeží ostrova. Přístupná je jen z moře. Kulisu úzkému pásu bílých oblázků dělají krásné útesy. Ležíme na pláži, nikde nikdo. Jen moře lehce šplouchá. Najednou slyšíme tiché cvakání. Jedno, druhé a po chvíli další. Zvedneme hlavu a nevěříme vlastním očím. Kolem nás padají z útesů drobné kamínky. Věřte, byl to hodně zvláštní pocit.
Řvoucí ústa na ostrově Nissiros
Největší atrakcí malého ostrova Nissiros je vulkán s kráterem Stefanos. V antickém starověku byl pokládán za řvoucí ústa obra Polybóta. Právě zde můžete sestoupit na dno pekla, kde je země sírově žlutá a z četných děr zvaných solfatary stoupají sirné páry a bublá termální voda. Jenomže i Stefanos o sobě dal, z geologického hlediska, vědět tak říkajíc "včera".
V r. 1422 došlo na Nissiru k mohutné expolozi při které se ostrov změnil v propadlou kalderu s několika dosud činnými krátery. K poslední velké erupci na Nissiru došlo v r. 1888. Menší výbuch proběhl ještě v r. 1933. Od té doby Nissiros odpočívá a nechává zvědavé turisty procházet se jeho "zmlklými ústy". Jenomže, co kdyby se spící obr probudil?
Zemětřesení na Kosu
V blízkém sousedství Nissiru leží turisty vyhledávaný ostrov Kos. I zde skryté síly Země daly drsným způsobem najevo svou sílu doslova "před vteřinou". Stejnojmenné hlavní město ostrova v červenci r. 2017 zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 Richterovy stupnice. Moderní budovy vydržely, zatímco starší domy se poroučely k zemi. V troskách jednoho z nich zahynuli dva turisté. Další lidé byli zraněni. Otřesy bylo cítit až na vzdáleném ostrově Rhodos. Kromě mrtvých a zraněných padl zemětřesení na Kosu za oběť jeden ze symbolů města, minaret Defterdarovy mešity. Jen měsíc předtím se otřásl další z ostrovů souostroví Dodekanésy Lesbos, kde si zemětřesení vyžádalo jeden lidský život.
Spící supervulkán na Santorini
Pomyslným číslem jedna mezi nejkrásnějšími a přitom nejděsivějšími místy Řecka (ne-li celého světa) je ostrov Santorini. Formulace v nadpisu je poněkud zavádějící. Supervulkán není "na" ostrově Santorini, ale celý ostrov je oním spícím supervulkánem. V minulosti byl nazýván Théra a s tímto názvem se můžete občas setkat i dnes. V patnáctém století před Kristem se Théra explozí, proti které byl výbuch Vesuvu dětským ohníčkem, postarala o konec Mínojské civilizace. Při kataklyzmatické explozi vulkán doslova a do písmene pozřel sám sebe. Z kdysi přes tisíc metrů vysoké hory zbyl prstenec rozervané pevniny s mořem zatopenou kalderou uprostřed.
Podobné představení Théra již nikdy nepředvedla, ale i tak o sobě čas od času dá velmi nevybíravě vědět. Napřed v r. 197 př. Kr. vznikl uprostřed zatopené kaldery lávový ostrůvek Palea Kameni, pak došlo v r. 19 a v r. 146 k dalším výbuchům. V r. 726 vznikl lávový ostrůvek, který se spojil s již existujícím Palea Kameni. V r. 1570 se z moře vynořil nový vulkanický ostrov pojmenovaný Nea Kameni. V r. 1707 Théra opravdu běsnila a podle dobové kroniky ji uklidnily až modlitby vyděšených obyvatel ostrova. Znovu se vulkán probudil až r. 1866, kdy došlo k velmi silné erupci. Klid neměl na Santorini být ani ve 20. století. Sopka pravidelně vybuchovala v letech 1925, 1926, 1928 a 1939. Zcela se uklidnila až v r. 1941. Dnes si můžete na Santorini zakoupit kuriózní suvenýr: repliky dobových fotografií sopečných erupcí. A také se můžete statečně vydat na prohlídku lehce dýmajících lávových ostrůvků.
Opravdu silné zemětřesení zasáhlo Santorini v r. 1956. Srovnalo se zemí městečko Kamari na východním pobřeží a vyžádalo si 57 lidských životů. Pobořena byla také romantická městečka na útesech nad kalderou. K výbuchu vulkánu ale naštěstí nedošlo. Pak Théra usnula a dnes je na Santorini vše "nej": nejkrásnější modrobílá městečka na útesech nad mořem, nejbarevnější pláže a nejkrásnější západy slunce, při nichž probíhají nejromantičtější svatební obřady na světě. Jenomže, za tahle všechna "nej" Santorini vděčí své děsivé podstatě. Právě teď Théra sice spí, ale jednou se probudí, a až se tak stane, pro zúčastněné to příjemný zážitek rozhodně nebude.
Ovšem míst, kde dřímají skryté síly země, bychom v Řecku našli víc. Například jezírko Voulisméni v Agios Nikolaos na Krétě. Také ono je kráterem mořem zatopeného vulkánu. Na klidné hladině kotví barevné lodičky, mezi nimiž plují kačenky a také sem tam probublají sirné páry.
Máme se snad proto bát do Řecka jezdit? Nemyslím si. Pravděpodobnost, že se staneme účastníky dopravní nehody cestou na letiště, je mnohem větší, než že se například Théra probudí právě v okamžiku, kdy se fotíme na Santorini před romantickým kostelíčkem. Přesto se mějme zdravě na pozoru. A hlavně, zbytečně neriskujme. Je-li například pod útesy cedule, za kterou se nemá chodit, pak za ni prostě nechoďme. Řekové znají svoji zemi lépe než my a moc dobře vědí, jakým silám ona "nejkrásnější" místa vděčí za svoji divokou krásu.
Autor: Eva