Dubaj, město nákupů
Dubaj není jen městem ohromujících
staveb a rychlého pokroku, ale také městem nákupů všeho druhu. Ať jste či
nejste milovníci nákupů, v Dubaji je návštěva alespoň jednoho nákupního
centra takřka povinností. Kam ale v Dubaji za nákupy vyrazit?
Nakupování v Dubaji má dvě tváře - moderní a tradiční. První představují obrovská nákupní centra s bombastickým obchoďákem Dubai Mall v čele. Nejsou však jen místem nákupů, ale také zábavního, společenského a sportovního dění. Akceptace platebních karet je samozřejmostí. Ceny jsou pevně dané a smlouvání, které byste v Arábii předpokládali, nepřichází v úvahu. Nakonec, zkuste smlouvat u Christiana Diora či v Galeries Lafayette.
Druhou představují tradiční tržnice, neboli souky, koncentrované především kolem kanálu Dubai Creek ve čtvrtích Deira a Bur Dubai. Zde naopak smlouvat musíte, jinak jste buď urazili prodavače, nebo jste při nejmenším za hlupáka. A s platební kartou zde ne vždy uspějete. Vyrazíte-li na souk, je lépe mít s sebou hotovost. V Dubaji se platí dirhamy, které za eura vyměníte buď v hotelu, nebo v každé směnárně.
Moderní i tradiční obchodní centra mají ve všední dny otevřeno od 10.00 do 22.00 hod. O svátcích a v postním měsíci ramadánu, kdy život začíná po západu slunce, o dvě hodiny déle.
V lednu se v Dubaji koná Shopping Festival, kdy díky slevám berou návštěvníci obchodní centra doslova ztečí. Ovšem na mýtus levných nákupů v Dubaji rovnou zapomeňte. Dubaj je především městem okázalého luxusu a ten laciný rozhodně není.
Realitou Dubaje je klimatizace. Tak jako se u nás v chladných dnech topí, v Dubaji se neustále chladí. A v obchodních centrech klimatizace běží na plné obrátky. Proto vřele doporučuji si přibalit alespoň triko s dlouhým rukávem, do Mall of the Emirates rovnou teplý svetr, ale o tom později.
Nákupních center je v Dubaji nepřeberné množství a nová stále rostou. Podívejme se alespoň na ta nejznámější.
Dubai Mall
Králem dubajských obchoďáků je Dubai Mall, jedno z největších nákupních center na světě. Je doslova a do písmene "katedrálou obchodu". Leží ve čtvrti Down Town v těsném sousedství nejvyššího mrakodrapu světa Burj Khalifa. Před Dubai Mall se rozkládá největší fontána světa Dubai Fountain. Uvnitř se nachází mořské akvárium Dubai Aquarium, které má - samozřejmě - největší čelní stěnu vyrobenou z jednoho kusu akrylu na světě. Prostě nej, nej, nej a zase nej. Tahle "obluda" vás svými "nej" doslova zavalí.
Dubai Mall zabírá plochu 1.100.000 metrů čtverečních a ve čtyřech podlažích sídlí 1.200 obchodů. Kromě zmíněného Dubai Aquarium je zde 22 kinosálů, hotel s 250 pokoji, zábavní park pro děti, spousta restaurací a gigantické podzemní parkoviště pro 14 tisíc aut. Kromě toho, kolona taxíků mířících do Dubai Mall je prakticky nekonečná.
V Dubai Mall potkáte zboží snad všech světových značek, vysoce luxusními počínaje a lacinou asijskou produkcí konče. Míra luxusu se měří výší patra, ve které je obchod umístěn. Věřte, že mnoho značek, jež jsou u nás prezentovány jako "prestižní", se v Dubai Mall krčí v nejnižším podlaží.
Obchody s luxusní módou jsou soustředěny kolem tak zvané Fashion Avenue. A i když nemáte chuť zbytečně utrácet, stejně si patra s luxusními obchody projděte. Procházka po měkkém koberci kolem zářivých výloh skvostných salónů je zajímavým zážitkem.
Ačkoli mne - zarytého odpůrce nákupního šílenství - nejvíce zaujalo Dubai Aquarium. Zabírá tři podlaží obchodního centra a pohled do "hlubin oceánu" se žraloky a rejnoky je prostě fascinující. Doporučuji nedívat se jen z venkovních ochozů, ale zaplatit vstupné a projít podvodním tunelem skrze gigantickou nádrž. Součástí programu je také projížďka loďkou po hladině nádrže. Pohled "shora dolů" je prostě neuvěřitelný. Věřte, že tváří v tvář skutečnému žralokovi, jehož od vás neodděluje ona největší akrylová stěna světa, na nákupy dočista zapomenete. Naštěstí pro návštěvníky, roztomilé rybičky jsou pravidelně krmené, a tak nemají ambici doplnit si jídelníček chutným soustem z loďky.
Souk Al Bahar
Přímo naproti Dubai Mall leží další nákupní centrum. Tentokrát tradičně pojatý Souk Al Bahar. Dostanete se k němu přes romantický můstek klenoucí se nad Dubai Fountain, nad kterou se majestátně vypíná Burj Khalifa. Souk Al Bahar je moderní imitací tradičního zastřešeného tržiště. Souk a přilehlé budovy představují starou Dubai, proto se místo nazývá Old Town. Uvnitř jsou kavárny, restaurace a obchody s tradičním zbožím. Atmosféra Souk Al Bahar je oproti moderně nabubřelému Dubai Mall starobyle kouzelná.
Mall of the Emirates
Druhým největším a nejznámějším nákupním centrem Dubaje je Mall of the Emirates. Neproslavily jej ani tak luxusní obchody či impozantní vstupní hala s fontánou zdobenou tritony s koňskými hlavami, ale především sjezdovka Ski Dubai. Umělý svět stylizovaný do podoby zasněženého alpského městečka se vším všudy, co k němu patří. Tedy i s lanovkou, bobovou dráhou, anebo třeba s horským hotelem.
Jste-li zapřisáhlí odpůrci nákupů a na Dubai Mall s celým jeho luxusem z principu kašlete, pak Mall of the Emirates navštívit prostě musíte. Už kvůli roztomilým tučňákům, jejichž show se každý den koná v areálu Ski Dubai. Můžete ji sledovat také zvenčí skrze obrovské okno vedoucí do zasněžené idylky, aniž byste museli platit vstupné.
Jestliže je ve všech dubajských nákupních centrech díky výkonným klimatizacím chladno, pak Mall of the Emirates je doslova vymražený. Nejspíš proto, aby v horkém pouštím podnebí udrželi zasněženou sjezdovku. Ať už se rozhodnete Ski Dubai navštívit nebo ne, v Mall of the Emirates se vám teplý svetr určitě neztratí.
Ibn Battuta Mall
Jedním z nejbizarnějších nákupních center Dubaje je Ibn Battuta Mall. Jeho interiér je inspirován cestami marockého cestovatele Ibn Battuty. Centrum Ibn Battuta Mall leží v nevzhledné pustině na jižním okraji Dubaje, poblíž průmyslové zóny a nákladního přístavu. Jeho návštěva je však pastvou pro oči.
Ibn Battuta Mall je rozdělen do šesti pavilonů věnovaných Andalusii, Číně, Egyptu, Indii, Persii a Tunisu. Ve stejném stylu je také šest monumentálních vstupních bran do obchodního centra. Zastřešené nákupní třídy jsou koncipovány jako skutečné uličky, ulice a náměstí s tradičními domy.
V části věnované Egyptu se můžete kochat starověkými chrámy, v Čínské čtvrti dojde i na repliku lodi Marca Pola. Obchody jsou zde méně luxusní než v jiných nákupních centrech, ale návštěva výstředně pojatého Ibn Battuta Mall ztrátou času určitě není.
Mercato
Jsme-li u netradičně pojatých nákupních center, pak určitě jmenujme Mercato. Najdete jej na Jumeirah Road, nedaleko mešity Jumeirah Mosque. Mercato je malá Itálie uprostřed pouště. Dlouhé vstupní atrium lemují fasády italských paláců, z jejichž balkónů přetékají girlandy barevných květin. Lunetu nad vstupem zdobí scenérie Benátek i s gondolami. Na můj vkus je italsky střižené Mercato poněkud kýčovité, ale v podstatě milé. Je tak akorát velké a na rozdíl od přerostlých "mallů" z jeho prohlídky vás nohy bolet nebudou. Kýčovitě roztomilé Mercato svým pojetím více láká k posezení u kávy v rozkvetlém atriu, než k procházce mezi obchody.
Souk Madinat Jumeirah
Hra na starý svět je k dokonalosti dovedena v Souk Madinat Jumeirah. Nákupní centrum, které se tváří jako starobylý trh, je součástí super luxusního hotelového komplexu Madinat Jumeirah. Souk i společné prostory hotelového areálu jsou volně přístupné.
Nejen Souk Madinat Jumeirah, ale celý komplex je postaven v původním arabském stylu. Ačkoli se v podstatě jedná o novodobou repliku, já mám toto místo z celé Dubaje nejraději. Jeho atmosféra je naprosto jedinečná.
V Madinat Jumeirah najdete obchody s tradičními produkty i nablýskaná klenotnictví, restaurace a kavárny. Když už vás procházka spletitými chodbami souku omrzí, můžete posedět v některé z elegantních kaváren umístěných na četných terasách, odkud se nabízí krásné výhledy a sem tam na vás zpoza palem dokonce vykoukne samotný Burj Al Arab.
Madinat Jumeirah je protkán sítí vodních kanálů, po kterých se lze projet dřevěnou loďkou. Abra Tour vás sice vyjde na 85 dirhamů za osobu, ale budete si připadat jako v pohádkách Tisíce a jedné noci.
Tradiční souky v Deiře a Bur Dubai
Zcela jiným světem jsou tradiční zastřešené tržnice, neboli souky. Ty největší a nejznámější leží ve čtvrtích Deira a Bur Dubai u mořského kanálu Dubai Creek. První, co vás při jejich návštěvě napadne, že nákupní centra nejsou výmyslem moderní doby, ale byla zde odjakživa.
Souk vlastně není nic jiného než starodávná obdoba současných obchodních center. Zastřešené uličky lemují obchody, ovšem nálada starých tržnic je diametrálně odlišná. Tady poznáte pravou atmosféru orientálního tržiště.
Nejblyštivějším je Gold Souk, neboli Zlatý trh, v Deiře. Neprodává se zde nic jiného než zlato, zlato a zase zlato. Pro cenu šperku je důležitá váha, nikoli umělecká hodnota. Šperk se napřed pečlivě zváží na velmi přesných vahách a cena se pak spočítá podle aktuálního kurzu zlata. Stejný šperk tak může mít každý den jinou cenu. Najdete zde prakticky vše - od nevkusných masivních kusů po nádherné elegantní šperky. Doporučuji posadit se na některou z laviček uprostřed hlavní uličky a nechat se aspoň na chvíli oslnit zářivým zlatem.
Jen o kousek dál leží Spice Souk, trh s kořením. Vůně nejrůznějšího druhu vás doslova pohltí. Ovšem vystavené, barvami hýřící koření je pastvou nejen pro nos, ale také pro oči. V pytlích, krabicích, láhvích i v malých pytlíčcích a miniaturních krabičkách se zde nabízí neuvěřitelné množství druhů koření. Od červené papriky, přes vzácný šafrán po substance, o kterých vůbec netuším, jak se jmenují, natož k čemu je použít. Spice Souk je prostě kouzelný.
Parfume Souk, jak sám název napovídá, je trh s voňavkami. Můžete si přímo na místě nechat namíchat vůni dle vlastního vkusu, nebo dát přednost již hotovému produktu. Ovšem některé orientální esence jsou pro našince až příliš intenzivní. Koupit zde můžete také parfémy mnoha západních značek, jen je třeba dát pozor na napodobeniny.
Opakem honosného Zlatého trhu je tak zvaný Starý trh, neboli Old Souk. Jeho obchody přetékají vším, co si dokážete představit. Prodavači hulákají jeden přes druhého a mají i pomocníky nezdráhající se vás obratně vmanévrovat do příslušného krámku. Zkrátka, je to ten správný "perský trh" se vším všudy. Nabízí se oblečení, vybavení domácnosti, kýble a košťata, laciné hodinky, plastové hračky, anebo třeba "zaručeně pravé" parfémy světových značek.
Poslední tradiční souk, který navštívíme, je Textile Souk, trh s látkami a oblečením. Leží na opačném břehu Dubai Creek ve čtvrti Bur Dubaj. V zastřešených uličkách se nachází nepřeberné množství obchodů a krámků s oděvy, barevnými látkami, pestrými koberci nebo třeba se starožitnostmi. A i když, co se vzorů týká, je vkus Středoevropana mnohem uměřenější, zůstává návštěva Textile Souk velkým zážitkem.
Užitečné informace:
Poloha: Spojené arabské emirátyDoprava: letecky charterový let nebo pravidelná linka Emirates (doporučuji, rozdíl v ceně je nepodstatný, zato kvalita služeb diametrálně odlišná), délka letu cca 5,5 až 6 hodin
Časové pásmo: + 3 hodiny v době zimního času, + 2 hodiny při letním čase
Měna: dirham (AED, v obchodech se běžně používají také zkratky DHS nebo DS); nelze směnit přímo za CZK, ale např. bez problémů za eura nebo za americké dolary; orientační přepočet dirhamu na českou korunu je cca 6 až 7 Kč za 1 dirham
Platební karty, bankomaty: v hotelech, restauracích, velkých supermarketech apod. jsou bez problémů akceptovány platební karty VISA, MasterCard; bankomaty jsou buď u poboček bank nebo v nákupních centrech; na tradičních tržištích je naopak vyžadována hotovost
Doprava v Dubaji: zcela bez problémů funguje taxi, dopraví vás všude, ceny jsou přijatelné; hromadná doprava neobsluhuje všechna místa v Dubaji; zajímavá je jízda červenou linkou metra, resp. nadzemní dráhy, doporučuji si připlatit tzv. Gold Class - vyhnete se davům a výhled na mrakodrapy je z prvního vagónu úžasný
Alkohol: lze zakoupit pouze v hotelech v restauracích, barech apod., obchody a supermarkety neprodávají ani pivo (pouze nealkoholické)
Elektřina: zásuvky nemají evropskou normu, nutný adaptér, zapůjčí v hotelu
Oblékání: tolerance k evropskému stylu odívání je velká, ale lepší je neprovokovat příliš krátkými sukněmi, šortkami nebo tričky na ramínka; do mešit je třeba mít dlouhé kalhoty (sukni), ženy musí mít zahalenou hlavu a ramena; plavky jsou tolerovány dvoudílné, naopak zcela nepřípustné je opalování "nahoře bez", a to jak na plážích, tak u hotelových bazénů
Fotografování: s výjimkou vládních budov, vojenských zařízení a letiště lze fotografovat prakticky vše; naopak nepřípustné je fotografování místních obyvatel bez jejich výslovného souhlasu; fotografování zahalených žen v tradičních oděvech je zcela vyloučené
Autor: Eva