Millstätter See, rakouské Středomoří

31.07.2024

Millstätter See je nejhlubším a druhým největším jezerem Korutan. Je obklopeno horami národních parků Nockberge a Vysoké Taury. Modrou hladinu jezera brázdí parníky a bílé plachetnice. Jeho břehy lemují zalesněné kopce. Jižní břeh je chráněnou rezervací, zatímco na severu najdeme malebná městečka.

Jezero Millstätter See má pro Rakousko neobvyklé středomořské klima. V létě je teplota vody krásných dvacet sem stupňů celsia. Navíc, pár kilometrů odtud se nalézají římské vykopávky – připomínka, že území dnešního Rakouska bylo kdysi dávno součástí Římské říše. I díky tomu si u Millstätter See připadáme víc jak ve Středomoří než uprostřed rakouských Alp.

Pro poznání Millstätter See je nejlepší vyrazit na okružní jízdu parníkem. Ten neúnavně brázdí jeho modré vody. Na výběr jsou celkem tři okruhy. Bílý parník má několik zastávek, ale v žádném z přístavišť se nezdrží dlouho. Lidé vystoupí, nastoupí a loď neúnavně pokračuje dál. Nejdelší okruh, při kterém parník poctivě objede celé jezero, trvá dvě a půl hodiny.

V okolí Millstätter See jsou krásně upravená golfová hřiště. O četných koupalištích a upravených plážích s teplou vodou nebo o příjemném posezení v restauracích u vody ani nemluvím. Mne totiž uchvátilo něco úplně jiného. Oblast kolem jezera má bohatou antickou a raně křesťanskou minulost. Lokalitu od 5. století př. Kr. obývali Keltové, později přišli Římané. Keltové zde založili království zvané Noricum, které se na začátku letopočtu stalo římskou provincií.

Také název Millstätter See pochází z latinského mille statuae neboli tisíc soch. Podle legendy nechal korutanský vévoda Domitianus po své konverzi ke křesťanství shromáždit tisíc pohanských soch a vhodit je do jezera.

V městečku Millstatt am See najdeme starý benediktinský klášter. Založen byl r. 1050, ale připomínek pohanské keltské minulosti v něm najdeme víc než dost. Kdo má rád keltské vzory, bude nadšen. Do stěn kláštera jsou zde vytesané typické keltské spirály nejrůznějších tvarů. V muzeu jsou uloženy artefakty s krásnými keltskými motivy. Význam jednotlivých spirál vysvětluje malá výstava. Největším pokladem muzea je však Millstattský kodex, krásně vyvedený rukopis z 12. století. Přístupný je také kostel Krista Spasitele a Všech svatých postavený na konci 13. století.

S korutanskou letní kartou Kärnten Card jsou jak jízda parníkem, tak vstup do kláštera zdarma. To ale není vše. Zdarma je také vstup na římské vykopávky. Zhruba čtrnáct kilometrů od Millstattu am See leží vesnička St. Peter in Holz. My jsme sem dorazili v letním horku a ve vesnici jsme nepotkali živou duši. Muzeum i vykopávky jsme tak měli jen sami pro sebe. Od pána v pokladně jsme dostali plánek rozsáhlého areálu, klíče od dvou uzamčených objektů, krátkou instruktáž, jak se chovat, a takto "vyzbrojeni" jsme mohli vyrazit za poznáním života Keltů a Římanů na sklonku antiky. Dnešní bezvýznamná vesnička se tenkrát jmenovala Teurnia a byla živým hlavním městem římské provincie Noricum mediterraneum. Založena byla v r. 50 po Kr. za vlády císaře Claudia. Město zaniklo koncem 6. nebo počátkem 7. století v souvislosti se všeobecným úpadkem daným příchodem Slovanů.

Muzeum Römermuseum Teurnia je sice hezky zařízené, ale nijak velké a nebudete-li podrobně zkoumat každý exponát, projdete ho za chvíli. Muzeum představuje běžný život v římské provincii. Vystavuje jak předměty každodenní potřeby, tak krásná umělecká díla. Avšak mnohem zajímavější je vyrazit na vykopávky. Navštívili jsme již různé lokality, ale abychom dostali klíče od objektů s odkrytými římskými mozaikami a pozůstatky budov, to se nám ještě nestalo.

První objekt se nachází jen kousek od hlavní budovy muzea. Pod lehkou konstrukcí se ukrývají pozůstatky jednolodního křesťanského kostela s apsidou. Postaven byl kolem r. 400 a v době pozdní antiky byl sídelním kostelem místních biskupů.

Další lokalita je zhruba kilometr daleko. Pod otevřeným nebem se zde nacházejí fragmenty baziliky s byzantskými prvky. Posezení na lavičce pod alpskými kopci uprostřed ruin antické budovy je zajímavým zážitkem.

Krásná je donátorská mozaika chráněná před povětrnostními vlivy přilehlou budovou. Bazilice ji věnoval římský guvernér Ursus. Nádherná barevná mozaika z poloviny 5. století v sobě skrývá mnoho křesťanských symbolů a podobenství.

Kraj kolem Millstätter See je připomínek keltské a římské minulosti plný. Některé byly odkryty, jiné na své objevení teprve čekají. Každopádně, chcete-li zažít tak trochu "jiné" Rakousko, zahrňte Millstätter See do svého itineráře.


Užitečné informace:
Země:
Rakousko, Korutany
Měna: Euro
Doprava: autem od hraničního přechodu Dolní Dvořiště cca 3,5 hodiny po dálnici směr Linz – Salzburg – Bischofshofen – Gmünd – Milstatt am See; na trase je placený tunel (hotově nebo kartou)
Otvírací doba, vstupné:
Benediktinské opatství Millstatt am See
v létě otevřeno denně 10.00 – 16.00 hod., vstupné 6 €/dospělá osoba, držitelé Karnten Card zdarma
Römermuseum Teurnia červen až říjen otevřeno úterý až pátek 10.00 – 16.00 hod., pondělí zavřeno, vstupné 7 €/dospělá osoba, držitelé Karnten Card zdarma
Jízdní řád lodí: https://www.millstaettersee-schifffahrt.at/fahrplan/

Autor: Eva