Nejznámější mrakodrapy Dubaje

27.09.2018

Dubaj je - kromě bohatství a luxusu - především městem mrakodrapů. Impozantní věže rostou v Dubaji rychleji než u nás houby po dešti. Ačkoli, tak jednoduché to zase není. Mnohé mrakodrapy v Dubaji v sobě ukrývají zajímavé příběhy a stavba nejednoho z nich žádnou idylkou rozhodně nebyla. Každý mrakodrap má své jedinečné jméno. Vyjmenovat všechny zajímavé, krásné a pozoruhodné věže Dubaje snad ani není v lidských silách. Pojďme se proto podívat na ty nejznámější, které by při návštěvě Dubaje určitě neměly uniknout naší pozornosti. Začneme tím, který je nejen nejznámější, ale také nejvyšší na světě.

Burj Khalifa

Nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa leží v čtvrti zvané Downtown v těsném sousedství největšího nákupního centra světa Dubai Mall a největší fontány světa Dubai Fountain. I kdybyste některý z jiných dubajských mrakodrapů náhodou přehlédli, 828 metrů vysokou jehlu Burj Khalifa prostě nepřehlédnete.

Burj Khalifa byl postaven v letech 2004 až 2010 a původně se měl jmenovat Burj Dubai neboli Dubajská věž. Jenomže v průběhu výstavby se Dubaj začala potýkat s nedostatkem finančních prostředků, a tak s dokončením stavby vypomohl emirát Abú Dhabí a mrakodrap byl pojmenován po místním šejkovi a zároveň prezidentovi Spojených arabských emirátů Khalifovi.

Stavba nejvyšší budovy světa se neobešla bez dalších problémů - dlouho nebylo ani samotným stavitelům jasné, jak vysoký mrakodrap vlastně bude, stavbu provázala řada protestů špatně placených dělníků, přičemž došlo i na "ruční" vyřizování účtů. Navzdory nepřízni osudu byl Burj Khalifa v r. 2010 slavnostně uveden do provozu. Dnes právem patří k místům, která v Dubaji navštívit prostě musíte. Vyhlídková terasa se nachází ve 124. patře, přičemž se poněkud zavádějícím způsobem jmenuje At The Top. Na špičku je to ještě hodně pater. Movitější účastníci zájezdu se mohou ubytovat přímo v super luxusním Armani hotelu, který zabírá 37 pater mrakodrapu.

Krása je otázkou vkusu, já osobně mám v Dubaji jiného favorita, ale eleganci nelze věži Burj Khalifa rozhodně upřít. Spíš je otázkou času, jak dlouho ještě udrží primát nejvyšší budovy světa. Ostatně, jak uvidíme v závěru tohoto článku, sama Dubaj chystá něco ještě mnohem vyššího než Burj Khalifa.


Adress Downtown

Mrakodrap v těsném sousedství věže Burj Khalifa je sice hezký - a v jiném městě by bezpochyby patřil k místním dominantám - ale v Dubaji se s pouhými 302 metry pokorně krčí ve stínu "velkého bratra". Z vyhlídkové terasy At The Top vypadá Address Downtown jako domeček z dětské stavebnice. Většina návštěvníků Dubaje jej nejspíš ještě před pár lety přelétla nevšímavým pohledem. 

Jenomže pak přesně na Silvestra r. 2015 vypukl v hotelu, který v mrakodrapu sídlí, rozsáhlý požár a Address Downtown se rázem dostal na titulní stránky všech světových novin. Požár zachvátil 20 pater budovy, ze které do okolí odpadávaly hořící trosky. Ale nakonec vše nedopadlo zase tak zle - hasiči dostali požár během dne pod kontrolu a vše se obešlo bez ztrát na životech (ačkoli o nějaká zranění nouze nebyla). Dnes na mrakodrapu ani nepoznáte, že se v něm odehrálo nefalšované "skleněné peklo".


The Torch

Jsme-li u požárů, nesmíme vynechat mrakodrap jménem The Torch neboli Pochodeň. Ale nenechme se mýlit, nejde o krutou ironii místních vtipálků. Věž The Torch patří do komplexu mrakodrapů ve čtvrti Dubai Marina. Jméno dostala podle tvaru svého vrcholu. Slavnostně otevřena byla v květnu 2011, kdy se stala nejvyšší rezidenční budovou na světě. O prvenství ji ale za pár měsíců připravila jiná věž Dubai Mariny, vznešená Princess Tower.

Bohužel, svému jménu The Torch dostála hned dvakrát, v únoru 2015 a v srpnu 2017. Naštěstí se také tyto požáry obešly bez ztrát na životech a bez vážnějších zranění, což je v případě tak gigantické obytné budovy nutné považovat takřka za zázrak. Doufejme, že potřetí The Torch již nevzplane.


Princess Tower

Královna Dubai Mariny. Ať už se díváte na panorama Dubai Mariny z moře nebo z umělého vodního kanálu, vždy bude v centru vašeho zorného úhlu právě Princess Tower: opravdu nádherná 413 metrů vysoká věž s nefalšovanou korunou na svém vrcholu, která se večer rozzáří barevnými světly. Tenhle mrakodrap je vážně vznešený a svému jménu dělá čest. Mlčky shlíží na vody Dubai Mariny a kochá se vlastním odrazem na mořské hladině. Princess Tower je čistě rezidenční budovou a v letech 2012 až 2015 se pyšnila titulem nejvyšší obytné budovy světa. Svého času byla i nejvyšším mrakodrapem Dubaje, ale záhy ji předčily věže 101 Marina a Burj Khalifa.


Cayan Tower

Jen pár kroků od Princess Tower, na břehu umělého vodního kanálu Dubai Marina, stojí další architektonický unikát: Cayan Tower. Mrakodrap s konstrukcí stočenou o devadesát stupňů vypadá, jako by tančil. Také proto se mu někdy říká Zkroucená věž. Původně se měl jmenovat Infinity Tower, ale protože na světě už jeden mrakodrap s takovým jménem byl, nakonec byla věž v Dubaji přejmenována na Cayan Tower. 

Měří 306 metrů a otevřena byla v červnu r. 2013. Ovšem stavba výjimečné budovy se neobešla bez problémů. V únoru 2007 se protrhla zeď oddělující stavbu od moře a základy věže byly zaplaveny vodou a pískem. Zvuk, který bortící se zeď vydávala, byl prý děsivý. Přesto se podařilo stavbu obnovit a zdárně dokončit. Dnes je Cayan Tower neodmyslitelnou a značně kuriózní součástí čtvrti Dubai Marina.


Adress Marina

Impozantní mrakodrap stojí zhruba uprostřed promenády Marina Walk, lemující vodní kanál Dubai Marina. Spodní část stavby je konstruována jako gigantický portál rámující fascinující panorama mrakodrapů, jimž vévodí Princess Tower. V budově se 160 patry sídlí luxusní hotel.


Marina 101

Mrakodrap, který na první pohled originalitou sice nezaujme (leckterá nižší budova je architektonicky mnohem zajímavější), zato jeho výška je dech beroucí. Marina 101 měří 425 metrů a pyšní se titulem druhé nejvyšší budovy Dubaje. 

Stavbu tak vysoké věže však provázely velké problémy a stavitelé ji nebyli schopni dokončit v termínu. Ačkoli byla stavba založena již v r. 2006, termín dokončení se stále posouval. Do provozu byl mrakodrap uveden až v r. 2017. Nicméně svou impozantní výškou odsunul na třetí příčku sousední Princess Tower. Spodních 33 pater zabírá pětihvězdičkový Hard Rock Hotel, od 34. patra je Marina 101 koncipován jako rezidenční budova.


Chelsea Tower (Al Salam Tower)

Živoucí tepnou Dubaje je desítky kilometrů dlouhá, pěti až sedmi proudová ulice Sheikh Zayed Road. Ruch na třídě pojmenované po zakladateli a prvním prezidentovi Spojených arabských emirátů neutichá ani v pozdních nočních hodinách. Právě na Sheikh Zayed Road, mezi zastávkami nadzemní dráhy Financial Center a World Trade Center, najdete mnoho známých dubajských mrakodrapů: více či méně povedenými replikami jiných světových staveb počínaje a zcela unikátními projekty konče. Tím nejhezčím, alespoň pro mne, je Chelsea Tower z r. 2005. 

Na poměry Dubaje není výška věže nijak ohromující. S pouhými 255 metry je až sedmnáctou nejvyšší budovou Dubaje. Jenomže, vrchol mrakodrapu má zcela výjimečnou konstrukci: prázdný bílý rám protíná gigantická jehla. Čert vem výšku, tohle vás prostě uchvátí. Název Chelsea Tower, pod kterým je mrakodrap známý, však není správný. Tak se měla věž jmenovat původně. Jenomže v průběhu stavby došlo ke změně investora a oficiální název dnes zní Al Salam Tower.


Emirates Towers

Dvojice modrobílých mrakodrapů dokončených v r. 2000 patří, podle mého názoru, k nejelegantnějším budovám Dubaje. Vyšší z dvojčat měří 355 metrů, nižší 309. Kuriozitou v konstrukci věží je takřka shodný počet pater, přičemž vyšší kancelářská budova Emirates Tower One jich má méně (54), než nižší Emirates Tower Two (56), ve které sídlí hotel Jumeirah Emirates Towers. Navzdory poloze na rušné Sheikh Zayed Road jsou Emirates Towers obklopeny pěkným zeleným parkem. 

Jak název napovídá, v kancelářské věži sídlí letecká společnost Emirates a kancelář zde má také dubajský šejk Mohammed Al Maktoum. V 51. patře "hotelové" věže se nachází jeden z nejlepších podniků v Dubaji: Alta Badia Bar. Otvírá až v pozdních odpoledních hodinách a kromě největšího výběru nápojů ve městě se vám z jeho oken otevře úžasný výhled na okolní mrakodrapy.


Burj Al Arab

Ačkoli se nejedná o typický mrakodrap, také budova proslulého hotelu Burj Al Arab se s 321 metry řadí mezi výškové budovy. A já musím "skromně" dodat, že pro tenhle "domeček" mám obzvláštní slabost. Ne však pro opulentní nevkus, s jakým je zařízen interiér sedmi hvězdičkového hotelu, ale pro naprosto výjimečnou high tech strukturu stavby. Unikátní Burj Al Arab vypadá, jako by na umělý ostrov u pláže Jumeirah Beach dosedl z vesmíru. O to víc mne mrzí, že s futuristickým designem exteriéru neladí orientálně přezdobený interiér. 

Vnější tvar budovy představuje bílou plachtu vznášející se na vlnách. Ovšem konstrukce Burj Al Arabu v sobě ukrývá jedno, pro arabský svět až překvapivé tajemství. Při pohledu z pevniny sice vypadá jako vzdouvající se plachta, ale při pohledu z moře tvoří gigantický bílý kříž. Může za to obrovitý dvojitý sloup, který je páteří budovy a na němž je ve výšce 200 metrů napříč umístěna konstrukce restaurace Al Muntaha (Sky View Bar). Potměšilé jazyky tvrdí, že Burj Al Arab je tak největším křesťanským symbolem na světě. Možná proto mnoho oficiálních fotografií hotelu Burj Al Arab pořízených z moře neuvidíte. Ale ať už se jednalo o skrytý záměr britského architekta Toma Wrighta, nebo o kouzlo nechtěného, Burj Al Arab je ikonou Dubaje. Výjimečné postavení mu nesebral ani nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa. Unikátní stavbou Burj Al Arab se však nemusíte kochat jen zvenku. Není-li ve vašich možnostech se v hotelu ubytovat a užívat si všechna jeho "nej" včetně nově vybudované plovoucí terasy se dvěma bazény, pak je možné zajít alespoň na večeři nebo na odpolední čaj. Obojí mohu jen a jen doporučit. Teprve ve 182 metrů vysokém atriu, kde fontána dosahuje výšky "pouhých" 42 metrů, si v plnosti uvědomíte, o jak obrovitou stavbu se jedná. Vidět Burj Al Arab nejen zvenku, ale také zevnitř je výjimečný zážitek na celý život.

A na závěr jeden příslib do budoucna. Burj Khalifa si právě teď sice užívá post nejvyšší budovy světa, ale již brzy bude z pomyslného trůnu sesazen. Světe div se, postará se o to sama Dubaj. Ambiciózní projekt představený v r. 2017 se jmenuje Creek Tower, vzorem mu byly tradiční minarety a po svém dokončení v r. 2020 má dosáhnout výšky 1.192 metrů. 

Co dodat? 

Snad jen, že Dubaji moc přeji, aby se tenhle záměr vydařil, a další z jejích věží se dotkla samotného nebe.


Užitečné informace:

Poloha: Spojené arabské emiráty
Doprava: letecky charterový let nebo pravidelná linka Emirates (doporučuji, rozdíl v ceně je nepodstatný, zato kvalita služeb diametrálně odlišná), délka letu cca 5,5 až 6 hodin
Časové pásmo: + 3 hodiny v době zimního času, + 2 hodiny při letním čase
Měna: dirham (AED, v obchodech se běžně používají také zkratky DHS nebo DS); nelze směnit přímo za CZK, ale např. bez problémů za eura nebo za americké dolary; orientační přepočet dirhamu na českou korunu je cca 6 až 7 Kč za 1 dirham
Platební karty, bankomaty: v hotelech, restauracích, velkých supermarketech apod. jsou bez problémů akceptovány platební karty VISA, MasterCard; bankomaty jsou buď u poboček bank nebo v nákupních centrech; na tradičních tržištích je naopak vyžadována hotovost
Doprava v Dubaji: zcela bez problémů funguje taxi, dopraví vás všude, ceny jsou přijatelné; hromadná doprava neobsluhuje všechna místa v Dubaji; zajímavá je jízda červenou linkou metra, resp. nadzemní dráhy, doporučuji si připlatit tzv. Gold Class - vyhnete se davům a výhled na mrakodrapy je z prvního vagónu úžasný
Alkohol: lze zakoupit pouze v hotelech v restauracích, barech apod., obchody a supermarkety neprodávají ani pivo (pouze nealkoholické)
Elektřina: zásuvky nemají evropskou normu, nutný adaptér, zapůjčí v hotelu
Oblékání: tolerance k evropskému stylu odívání je velká, ale lepší je neprovokovat příliš krátkými sukněmi, šortkami nebo tričky na ramínka; do mešit je třeba mít dlouhé kalhoty (sukni), ženy musí mít zahalenou hlavu a ramena; plavky jsou tolerovány dvoudílné, naopak zcela nepřípustné je opalování "nahoře bez", a to jak na plážích, tak u hotelových bazénů
Fotografování: s výjimkou vládních budov, vojenských zařízení a letiště lze fotografovat prakticky vše; naopak nepřípustné je fotografování místních obyvatel bez jejich výslovného souhlasu; fotografování zahalených žen v tradičních oděvech je zcela vyloučené

Autor: Eva