Nekromanteion a Acheron, návštěva Říše mrtvých
Dnes se budeme příjemně bát. Navštívíme odlehlý kraj Epirus, sestoupíme do Říše mrtvých, a pak nás převozník Cháron vezme na plavbu po bájné řece Acheron. Budeme-li mít trochu štěstí, vyvázneme z dnešního dobrodružství živí.
Kraj Epirus leží na severozápadě Řecka. Mezi turisty není příliš známý. Patří k nejchudším oblastem nejen Řecka, ale celé Evropské unie. Když už se někdo do Epiru vydá, nejspíš navštíví malebné letovisko Parga, nebo sem zabloudí z přilehlého ostrova Lefkada. Právě do kraje Epirus umístili starověcí Řekové vstup do Říše mrtvých, kde pevnou rukou vládl temný bůh Hádés se svou krásnou ženou Persefonou. A čistě pro pořádek, z Epiru pocházel král Pyrrhos, po jehož nevydařené eskapádě proti Římské říši máme dodnes pojmenováno vítězství, jež žádným vítězstvím není.
Ale zpět k Říši mrtvých. Ve starořecké mytologii hrdinové Odysseus, Héraklés nebo třeba Orfeus do podsvětí vstoupili a dokázali se vrátit zpět mezi živé. Ale oni byli hrdinové. My jsme jen obyčejní lidé.
Bránu do Říše mrtvých najdete v městečku Mesopotamo. Z Pargy se do Mesopotamu dostanete stále rovně po hlavní silnici za zhruba půl hodiny. Z Lefkady je cesta o hodinu delší. K cíli poněkud morbidně pojmenovanému Nekromanteion vás ze všech směrů spolehlivě navedou navigační cedulky.
Pěkně upravený archeologický areál leží na východním okraji Mesopotamu. Jeho temným středem je právě Nekromanteion. Starověká podzemní svatyně, ve které živí rozmlouvali s dušemi zemřelých.
Za vstup do Říše mrtvých se platilo již ve starověku. Řekové vkládali zemřelým pod jazyk stříbrnou minci. Odměnu pro Chárona, který převezl duši přes řeku mrtvých Styx na druhý břeh. Dnes za vstup do Nekromanteionu zaplatíte 8 €. Děti mají vstup mezi mrtvé zdarma.
Akčkoli Řekové od nepaměti věřili, že právě zde se nachází brána do Hádovy říše, Nekromanteion byl objeven až v r. 1958. Dnes vás do malé podzemní svatyně dovede úzká stezka mezi rozvalinami chrámů Háda a Persefony zakončená ocelovým schodištěm, které mizí kdesi v temnotě podsvětí.
Přesto, že konzumace potravin není v Nekromanteionu zakázána, já vám ji nedoporučuji. Neboť kdo sní v Hádově říši byť jen jediné zrnko z granátového jablka, musí v ní zůstat navždy. Ostatně, o tom se přesvědčila i dcera bohyně Deméter a vládce bohů Dia Kora. Ačkoli ona nakonec zas až tak špatně nedopadla. Její příběh jsem pro vás převyprávěla v povídce Únos Kory. Každopádně, nechcete-li navěky bloudit podsvětím, svačinu raději odložte na později.
Vzduch se ochladí, oči si jen těžko zvykají na temné příšeří. Namísto slunečního jasu vás obklopí ponuré stíny. Nad hlavou se vám neklene jasné nebe, ale těžké kamenné oblouky. Hluboké ticho je více než hmatatelné. V ten okamžik víte, že jste stanuli v Říši mrtvých. Padne na vás divná tíseň. Nedivte se. Ani řecký hrdina Achilles si v podsvětí právě nevýskal. Podle Homéra si přál být raději posledním sedlákem ve světě živých, než padlým králem v Říši mrtvých. Věčná blaženost je prý nuda k uzoufání.
A tak se raději vraťme zpět mezi živé. Venku sluníčko příjemně hřeje a nás čeká ještě jeden nezapomenutelný zážitek. Plavba po řece mrtvých Acheron.
Z Mesopotamu se vydáme na západ do Ammoudie. Malého letoviska na břehu moře, které k rekreaci využívají především Řekové. Právě zde ústí do moře řeka Acheron. Pramení daleko odtud ve vysokých horách kraje Epirus. Jméno pochází ze starořeckého akhea reón, proud žalu. Řekové věřili, že Acheron protéká podsvětím. Jednou z větví Acheronu byl Styx a právě přes něj převážel Cháron duše mrtvých do podsvětí.
Výletní loďka kotví v přístavišti u dlouhého nábřeží s tavernami. Starší vousatý chlapík v odřených džínách a sepraném tričku, který se vás čile ujme, se - kupodivu - jmenuje Cháron. Tuto skutečnost vám neopomene zdůraznit. Spiklenecky na vás mrkne. Platební karty nebere, jen hotovost. Není divu, že chvíli váháte, zda jej máte následovat. Nikdo jiný se k vám nepřidá, znalci místních poměrů se raději věnují obědu v tavernách. Ostatně, již ve starověku byl polední čas pro Řeky dobou, kdy se nejrůznější zlé síly toulají krajem, a tak je lépe nikam nevycházet.
Nakonec se přece jen osmělíte a nasednete na loď. Cháron a jeho bárka jsou zde jen pro vás. Váš soukromý výlet po řece mrtvých právě začíná.
Napřed vás čeká plavba na západ. Jen pár set metrů od přístaviště Acheron ústí do moře. Loďka se vydá podél skalnatého pobřeží a Cháron s vámi odvážně zajede až do jeskyní pod bílými útesy. Voda je v nich neuvěřitelně průzračná a nádherně tyrkysová. Cháron přibrzdí, abyste si mohli pořídit fotky. Nikam nespěchá. Na věčnosti plyne čas dočista jiným způsobem.
Pak převozník otočí loď a vydáte se zpět proti proudu řeky. Obklopí vás v Řecku nevídaná záplava zeleně a krásných přírodních scenérií. Hladina Acheronu je klidná a rovná jako zrcadlo, břehy obrůstá bujná vegetace. Na poměry vyprahlého Řecka je Acheron takřka veletok. Platón jej dokonce považoval za druhou největší řeku světa. A i když se Platón ve svém odhadu opravdu hodně mýlil, na tajemné kráse to Acheronu vůbec nic neubírá.
Náhle Cháron vypne motor a vás pohltí neuvěřitelné ticho. Pod vámi jsou temné tůňky, nad hlavou máte spáry zemřelých stromů. Padne na vás neobvyklý chlad. Nikdo a nic neruší mrtvé ticho řeky žalu Acheron.
Pak převozník sáhne pro plechový kyblík s výmluvným nápisem "River Styx". Nabere vodu z řeky. Máte jedinečnou příležitost stát se nesmrtelnými. Ovšem kdo si nevzal plavky, má prostě smůlu. Pouhé ocáknutí rukou v kyblíku k získání nesmrtelnosti nestačí. Vždyť ani bájný Achilles, jehož matka koupala ve Styxu, nesmrtelnost nezískal. Bohyně Thetis zapomněla ve vodě smočit patu, za kterou syna při koupeli držela. A jak všichni víme, její nepozornost se Achillovi nakonec stala osudnou a nesmrtelnost zůstala výsadou bohů.
Po necelých dvou hodinách se loď vrací do přístavu Ammoudia. Vystoupíte na břeh. Naposledy se ohlédnete, abyste zamávali Cháronovi, ale chlap se s vámi ani nerozloučí. Dívá se stranou a potutelně usmívá. On přece ví, že jste se dnes neviděli naposled.
Užitečné informace:
Poloha: Řecko, kraj Epirus, Mesopotamos, Ammoudia
Doprava: autem z Pargy 20 min., autem z ostrova Lefkada 1,5 hod.
Zajímavosti: Nekromanteion (vstupné 8 €), plavba po řece Acheron
Autor: Eva