Piazza Navona, nejkrásnější náměstí v Římě

12.01.2019

Turisté v Římě navštěvují notoricky známá místa. Mezi nejvíce atraktivní patří Colosseum nebo Vatikán. Může se ale stát, že jim uniknou další, která jsou neméně zajímavá a krásná. A to by byla škoda. Jedním z takových je náměstí Piazza Navona, nejkrásnější náměstí v Římě.

Nalézá se přesně v polovině spojnice mezi zmíněnými Colosseem a Vatikánem. Proč ale náměstí Piazza Navona navštívit? Protože je nádherné a navíc má velmi zajímavou historii.

Samotný Julius Caesar zde v roce 46 př. Kr. postavil stadion. I když je to dnes jen těžko uvěřitelné, tehdy se Caesarův stadion nalézal na samém okraji Říma na tzv. Martově poli.

Stadion se zřejmě osvědčil, protože v roce 85 jej císař Domicián přestavěl a udělal z něj velkolepou stavbu. Tribuny nového Domiciánova stadionu měly kapacitu 30.000 diváků (pro srovnání náš největší fotbalový stadion v pražském Edenu má kapacitu hlediště 20.000 osob). Rozměry Domiciánovy stavby byly úctyhodné: 276 krát 106 metrů. Domiciánův stadion byl orientován od severu k jihu se zaoblenou severní stranou.

Postupem staletí Domiciánův stadion zanikl a byl částečně pohřben pod terénem. Nicméně jeho tvar přesně kopíruje dnešní náměstí Piazza Navona. Nenechte se ale mýlit, že po Domiciánově stavbě nic nezbylo. Dodnes jsou pod náměstím ukryty rozsáhlé podzemní prostory nečekaných rozměrů. Sami můžete navštívit část z nich se vstupem z nedaleké ulice Via di Tor Sanguigna za severním koncem Piazza Navona.

Jak ale vypadá Piazza Navona dnes? V polovině západní strany stojí dominantní barokní chrám svaté Anežky Římské (Sant Agnese in Agone).

Nádherný barokní kostel je pojmenován po světici, která byla právě zde, ještě na původním Caesarově stadionu v r. 304 sťata mečem.

Uprostřed náměstí je známá Fontána čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi). Z krásně zdobeného mramorového barokního sousoší ční egyptský obelisk dovezený Římany z Théb.

Sochy pod obeliskem symbolizují řeky ohraničující křesťanský svět v 17. století :

  • Nil (muž pod palmou s vlasy zakrývajícími tvář),
  • Dunaj (muž na skále),
  • Gangu (vousatý muž s veslem u palmy),
  • Rio de La Plata (holohlavý muž se zdviženou dlaní).

Autorem Fontány čtyř řek je slavný barokní stavitel Lorenzo Bernini. Zlí jazykové tvrdí, že muž představující Rio de La Plata zdvihá svoji ruku s odporem směrem ke kostelu Svaté Anežky Římské. Proč? Protože kostel postavil Berniniho konkurent Francesco Borromini a kolos symbolizující jihoamerický veletok se bojí pádu kostela na fontánu.

Další pověst se týká sochy Nilu: vlasy si zakrývá tvář, aby neviděl Borrominiho chrám. Ve skutečnosti se však jedná jen o pověsti, protože kašna byla na Piazza Navona vybudována ještě před zahájením stavby chrámu.

U severního konce náměstí je další z nádherných kašen: Neptunova fontána. Socha samotného Neptuna se zde v barokně dramatickém nápřahu chystá kopím, proklát mořskou příšeru. Okolo vystupují postavy z vody. Na jižním konci Piazza Navona je další, tentokrát menší Fontane del Moro.

Piazza Navona je velmi rušné náměstí. Často zde probíhají různé akce, trhy nebo poutě. Doporučujeme jeho návštěvu i po setmění, kdy vynikne kouzelné osvětlení fontán, chrámů i dalších přilehlých budov. Ve vzdálenosti necelých 5 minut chůze východním směrem se nalézá Pantheon, nejzachovalejší antický chrám.

Ale než se vydáte z Piazza Navona dál k Pantheonu, usedněte v některé z kaváren u Neptunovy fontány, dejte si vynikající italské espresso a vychutnejte si jedinečnou náladu tohoto pozoruhodného místa. Odpočinete si před další cestou a můžete přemítat o tom, že někde tam, pár metrů pod vámi, se nalézají prostory kolosálního Domiciánova stadionu. Jen počítejte s tím, že cena espressa bude o něco vyšší, než v jiných částech Říma. ;-)


Užitečné informace:

Poloha: Itálie, Řím
Měna: euro
Doprava do Říma: linkový let, cena zpáteční letenky od 3 tis. Kč, délka letu necelé dvě hodiny
Doprava v Římě na Piazza Navona: autobus na zastávku Corso Vittorio Emanuele/Navona (linky č. 46, 62, 64, 916), pak 4 minuty pešky přes Via della Cuccagna
Podzemí Piazza Navona: vstup do podzemí z ulice Via di Tor Sanguigna 3
Otvírací doba: denně 10.00 - 19.00, sobota 10.00 - 20.00
Vstupné: plné 8 €, zlevněné 6 € pro držitele Roma pasu
Více informací na https://stadiodomiziano.com
Příběh sv. Anežky Římské:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ane%C5%BEka_%C5%98%C3%ADmsk%C3%A1

Autor: Michal