Skiathos, zelený klenot Egejského moře

26.06.2019

Řecký ostrov Skiathos leží v severní části Egejského moře. Je nejznámějším ostrovem souostroví Severní Sporady. Mezi českými turisty nepatří mezi dovolenkové destinace první volby, což je tak trochu škoda. Právě na Skiathu najdeme několik opravdu pozoruhodných věcí, kvůli kterým má smysl pro jednou zapomenout na jeho slavnější bratříčky a vydat se na tento zelený klenot Egejského moře.

Ostrov Skiathos není žádný obr, na délku měří 12 kilometrů, na šířku něco málo přes kilometrů 6. Je velmi hornatý, hustě zalesněný borovicemi, díky čemuž není tak zoufale vyprahlý jako jiné řecké ostrovy. Navzdory trpasličí velikosti, Skiathos má vlastní mezinárodní letiště, které je unikátem světového významu. Ale o tom až později. Jediná hlavní silnice na ostrově se pyšní úctyhodnou délkou 14,5 kilometrů. Nemluvě o tom, že spojuje pouze letiště, hlavní městečko a letoviska na jižním pobřeží ostrova. Jen sem tam odbočí z úzké hlavní silnice ještě užší silnička, aby se po chvíli změnila v prašnou cestu.

Prvním lákadlem Skiathu jsou jeho nádherné pláže. Voda je zde křišťálově čistá, mělká, a proto i zkraje sezony velmi teplá. Skiathos je tak ideálním místem pro dovolenou s malými dětmi. Jen na jedno si je třeba dát pozor. Díky kopcům, které se zvedají takřka z moře, je většina hotelů na Skiathu umístěna až za silnicí, která v serpentinách lemuje pobřeží. O vzdálenosti z takového hotelu na pláž a trmácení se po strmých cestách se není třeba rozepisovat. Je proto nutné velmi pozorně číst v katalozích cestovních kanceláří a pečlivě si ověřit, kde přesně hotel leží. Chvilka strávená nad satelitní mapou na internetu se vám rozhodně vyplatí.

Nejkrásnější a nejfotogeničtější pláží na Skiathu je Lalaria. Leží na severním pobřeží ostrova a kromě bílých oblázků, strmých útesů a tyrkysového moře nabízí návštěvním ještě něco víc: nefalšované skalní okno. 

Lalaria je přístupná jen z moře. Každý den z hlavního města vyplouvají výletní lodě a míří k Lalarii. Můžete si vybrat, zda absolvujete výlet jen na Lalarii, nebo zvolíte kombinovanou cestu se zajížďkou k nedalekému Kastru.

Pláž Kastro je druhou, neméně zajímavou a krásnou pláží. Kastro disponuje vším, co ke krásné pláži patří, pohostinnou tavernu nevyjímaje. Navíc se zde vlévá do moře malý potok, který pramení vysoko v horách. V kopcích nad pláží leží ruiny bývalého byzantského města, které dalo pláži jméno. Výstup nahoru je velmi strmý a v letním vedru také fyzicky náročný. Navíc, na prohlídku Kastra (včetně výšlapu) máte přesně hodinu. Pak loď odplouvá. Nicméně, troufnete-li si na náročný výstup, čekají na vás nahoře nejen nádherné výhledy na okolní zátoky, ale také zajímavé ruiny. Z kdysi opevněného města se zachovaly trosky vstupní brány, hradeb a pár kostelů. Některé jsou rozpadlé, jiné jsou udržované a stále funkční, což vzhledem ke špatné přístupnosti lokality, musí člověk jedině obdivovat.

Nechcete-li se vydávat za koupáním lodí, pak snadno dostupné jak místním autobusem, tak autem jsou pláže na jihovýchodě a jihu ostrova. Jen je třeba počítat s tím, že některé z nich jsou veřejnosti přístupné jen zčásti, neboť patří k luxusním hotelům.

Nejvyhlášenější veřejnou pláží na Skiathu je několik kilometrů dlouhá, písečná pláž v letovisku Koukounari. Krásná, ale beznadějně přeplněná. Mne osobně - kromě výše zmíněných Lalarie a Kastra - okouzlilo jiné místo: pláž Agia Paraskevi.

Agia Paraskevi má velmi romantickou atmosféru a některé její scenérie jsou úchvatné. Snad také proto se na ní čas od času konají svatby. Část pláže Agia Paraskevi sice patří k hotelu Skiathos Princess (mimochodem, mohu jen doporučit), nicméně jeho bílá plážová taverna je přístupná veřejnosti, a tak si i neubytovaný návštěvník může užít krásu tohoto místa.

Druhou věcí, kterou na Skiathu rozhodně nesmíte opomenout je místní letiště. Pojmenované je po místním rodákovi a spisovateli Alexandru Papadiamantovi. Dráha letiště, vetknutá mezi dva mořské zálivy, měří pouhých 1,5 kilometru. Pro představu: obávaná "krátká" ranvej na dalším řeckém ostrově Korfu měří 2,373 kilometrů. Přesto na Skiathu s rutinou přistávají i hodně velká dopravní letadla.

Pravda, není zvykem jezdit na řecké ostrovy kvůli fotografování letadel, ale Skiathos je výjimkou. Je doslova rájem spotterů. Někdy se Skiathu také říká Saint Martin Egejského moře, neboť podobně jako na Karibském ostrově, také zde vám velká dopravní letadla prolétají těsně nad hlavou a při startu máte jejich burácející motory doslova u nosu. Skiathos je jediným místem v Evropě, kde se můžete ke startujícím obrům přiblížit tak blízko. Samozřejmě, jen na vlastní nebezpečí. Což ovšem nebrání podnikavým Řekům, aby za výstražnou cedulí neprovozovali tavernu. K taverně patří roztomilý pejsek, který každé přistávající letadlo řádně prožene. Letiště Papadiamantis je natolik unikátní, že si zaslouží samostatný článek. Najdete v něm spoustu užitečných informací, ze kterých míst a kdy pořídit ty nejúžasnější fotky přistávajících či startujících letadel.

Vysoko v horách nad letištěm je další úžasné místo, které bychom neměli opomenout. Nádherný kamenný klášter Moni Evangelistri (Zvěstování Panny Marie). Založen byl v 18. století mnichy ze Svaté hory Athos. Později sehrál důležitou roli v řeckém odboji proti Turkům. V r. 1807 byla v klášteře utkána a vyvěšena první modrobílá řecká vlajka. Předměty připomínající slavné doby a vzácné poklady uchovává malé klášterní muzeum. Klášter Moni Evangelistri se mimo jiné zasloužil také o to, že Skiathos - podobně jako Patmos - smí být nazýván Svatým ostrovem.

Až ke klášteru vede sice velmi strmá, přesto asfaltová silnice a také sem pravidelně jezdí autobus. Jedinečnou atmosféru kláštera nelze popsat, musíte ji zažít. Zbyl-li na světě ještě kousek ráje, pak to musí být právě v Moni Evangelistri na Skiathu. Nad kamennými kupolemi se klene modré řecké nebe, nádvoří zdobí záplava barevných květin. Ve velkých demižonech naaranžovaných na zídkách se ovoce vypěstované místními mnichy zvolna mění ve vynikající likéry. A mezi tím vším líně pospávají blahobytné kočky a na kopulích posedávají bílí holubi, přesto je vše dokonale čisté. Atmosféru kláštera podbarvuje tichý zpěv mnichů.

Likéry, med, víno, olivový olej a další skvělé místní produkty si můžete koupit v prodejně, která je součástí kláštera. Z terasy před klášterem či z tradiční kavárny nad areálem je krásný výhled na okolní hory prudce se svažující do nedalekého moře.

Klášter Moni Evangelistri je velmi duchovní místo, které vás zcela nevtíravě přiměje zapomenout na spěch. Usednete na kamennou lavici na nádvoří, na klíně se vám uvelebí blahobytný kocour a až s odcházejícím dnem si uvědomíte, že čas tady vůbec nic neznamená.

Klášterů je na Skiathu více, avšak ty již nejsou dostupné asfaltovou silnicí. Jedinou výjimkou je klášter Moni Panagia Kounistras. Leží v horách na jihozápadě ostrova. Avšak jeho atmosféra již není tak podmanivá a přátelská, jako v Moni Evangelistri. Poněkud ukřičená dáma vás lámanou angličtinou upozorní, že nesmíte fotografovat ikony. Naopak jste důrazně nabádáni, abyste si vyfotili květiny, o které se paní pečlivě stará.

Při dovolené na Skiathu bychom samozřejmě neměli zapomenout navštívit jeho hlavní město. Jak bývá v Řecku zvykem, jmenuje se stejně, jako celý ostrov, tedy Skiathos. Bílé, geometricky dokonalé domky s červenými střechami se kupí na kopcích nad dvěma zálivy. Oba jsou využívány jako přístav. Odtud vyplouvají nejen velké trajekty, bohaté jachty a rybářské loďky, ale také četné výletní parníky. Míří k plážím Lalaria a Kastro na severu, nebo na delší výlet k sousedním ostrovům Skopelos a Alonissos. Právě na Skopelu se natáčel proslulý muzikál Mamma Mia!. Nejrůznější více či méně kýčovité odkazy na něj vás na Skiathu provázejí v podstatě na každém kroku. O lodním výletu na Skopelos si však podrobněji povíme někdy jindy.

Mezi oběma přístavy leží malý ostrůvek Bourtzi. S pevninou jej spojuje krátká hráz. Na Bourtzi bývala pevnost, dnes je zde neoklasicistní vila a také krásná zahradní restaurace. Ve dne ji příjemně stíní koruny borovic, v noci je odtud krásný výhled na barevně ozářenou přístavní promenádu. Z kavárny můžete v poklidu pozorovat letadla nalétávající přes zátoku na přistání.

Vrátíme-li se dolů do přístavu, zaujme nás zvláštně vyhlížející památník, jehož součástí je námořní torpédo. Je připomínkou smutného osudu řecké ponorky Katsonis. V září 1943 ji potopilo německé námořnictvo. Vrak ponorky, který spočívá v hloubce 170 metrů nedaleko Skiathu, byl objeven až v r. 2016.

Z nábřeží se můžeme křivolakými uličkami vydat na jeden z kopců s bílým kostelíkem a hodinovou věží. Otevře se nám odtud krásný výhled na městečko Skiathos s jeho živou přístavní promenádou, jejíž ruch utichá až v pozdních nočních hodinách.

Skiathos je - navzdory trpasličím rozměrům - velmi pozoruhodný ostrov. Avšak kromě všech již zmíněných zajímavostí má ještě jednu velkou přednost. Díky naprosté absenci turistů z Asie, je jeho atmosféra veskrze evropská. Milá nálada Skiathu vás v dnešním, stále více kosmopolitním světě, pohladí na duši. Přejme tomuto zelenému klenotu Egejského moře, aby si svůj pohodový charakter zachoval co nejdéle.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Severní Sporady
Doprava na Skiathos: letecky z Prahy, v letní sezóně charterový let v rámci zájezdu organizovaného cestovní kanceláří; individuálně s jedním mezipřistáním v Athénách, cena zpáteční letenky od 10 tis. Kč/osoba, doba přímého letu 2 hod. 10 min., v případě přestupu je třeba počítat řádově s celým dnem
Měna: euro
Doprava na Skiathu: autem; hromadná doprava: letoviska mají s hlavním městem pravidelné autobusové spojení, autobusové nádraží v městě Skiathos, ulice Paraliakos (vedle základní školy)
Lodní výlety z města Skiathos:
Skopelos, Alonissi, cena od 40 €/dospělá osoba (celodenní, loď odplouvá v 10.00 hod.)
Lalaria, Kastro, cena od 30 €/dospělá osoba (polodenní, loď odplouvá v 10.00 hod. a v 15.00 hod.)
Okružní plavby kolem Skiathu spojené s koupáním na různých plážích, cena záleží na typu lodi a obsahu výletu, řádově od 15 €/osoba
Zajímavosti:
Klášter Moni Evangelistri, otevřeno denně do západu slunce, vstup do areálu zdarma; součástí kláštera je malé muzeum, vstupné 2 €; parkování zdarma
Moni Panagia Kounistras, otevřeno denně, vstup zdarma
Letiště Papadiamantis, letadla zpravidla přistávají ve směru od hlavního města (záleží na směru větru), parkoviště u otočky letadel zdarma (na vlastní nebezpečí), občerstvení: přímo na parkovišti taverna Amaretto, taverna Milos cca 200 metrů od otočky v dnes již nefunkčním větrném mlýnu, skvělý výhled na přistávající letadla, vynikající tradiční řecká kuchyně

Autor: Eva