Vinsanto, Svaté víno z ostrova Santorini
Jsem pivař. Mám-li volit mezi vínem a ležákem plzeňského typu, pak je ležák jasnou volbou. Existuje však výjimka, která mne donutí odložit půllitr a sáhnout po sklence s vínem. Onen zázrak se jmenuje Vinsanto, Svaté víno z ostrova Santorini.
Řecká vína jsou vyhlášená. Ovšem jedno mezi nimi vyniká - Vinsanto. Od roku 2002 jej smí z nařízení Evropské unie produkovat pouze vinařství na sopečném ostrově Santorini. Ale vezměme to pěkně po pořádku.
Vinařství má na Santorini tradici už od dob starověkých Mínojců, avšak největšího rozkvětu dosáhlo až s příchodem Benátčanů ve středověku. Mimochodem, ostrov poprvé navštívili na svátek svaté Ireny, a tak jej pojmenovali Santa Irini, Svatá Irena. Řekové italský název později zkrátili na dnešní Santorini.
Sopečný ostrov, jehož povrch je tvořen zvětralou pemzou, je dnes proslulý produkcí zcela unikátních vín. Vše je dáno složením sopečné zeminy. Připomíná popel a obsahuje vysoké množství minerálních látek, které dávají hroznům výjimečnou chuť. Dalším z faktorů je oslnivý sluneční svit. Na Santorini s výjimkou pár zimních dní skoro nikdy neprší. Díky nedostatku vody nejsou hrozny nalité šťávou a látky v nich obsažené jsou proto velmi koncentrované.
Přijedete-li na Santorini, uvidíte vinice prakticky všude. Ovšem zapomeňte na Pálavu a její jasně zelené nekonečné vinohrady. Vinice na Santorini jsou docela jiné. Ostrov je takřka pořád vystaven poryvům ostrého větru zvaného meltemi. Vlivem nedostatku vody a silného větru nemá réva šanci vyrůst do rozměrů, jaké známe z moravských vinohradů. Keříky jsou malé, zaprášené. Místní vinaři kolem révy splétají koše, aby ji chránili před větrem.
Ve výjimečných podmínkách ostrova Santorini se daří révám druhu Athiri, Aidini, Assyrtiko a Mandelaria. Právě z odrůd Assyrtiko a Aidani namíchaných v přísně dodržovaném poměru 51% Assyrtiko a 49% Aidani se vyrábí Vinsanto. Jedná se o hrozny z pozdní sklizně, které se 12 až 14 dní suší na slunci. Pak jsou rozdrceny a fermentovány, aby další minimálně tři roky zrály v dubových sudech. Právě v nich získá Vinsanto výjimečnou temně jantarovou barvu a zcela unikátní sametový charakter - medově citronový bouquet s příchutí rozinek a sladkého koření. Vinsanto neprochází žádnou umělou úpravou. Chuť mu dávají pouze cukr a ovocné kyseliny obsažné v hroznech. Z 10 kg sušených hroznů se nakonec stočí necelý jeden litr vína. Musí mít minimálně 9% alkoholu. Správná teplota pro konzumaci je 6 až 8 stupňů celsia.
Obdobný typ vína se ve středověku vyráběl také v Itálii a byl užíván jako mešní víno. Italové mu říkali Vinsanto, neboli Svaté víno. Ovšem italské vinice nebyly schopny pokrýt poptávku po tak unikátním produktu, a proto začali Benátčané dovážet víno z ostrova Santorini.
Víno ze Santorini svojí kvalitou vysoce převyšovalo italskou produkci, a tak není divu, že záhy upoutalo pozornost Vatikánu. Bedny, v nichž bylo víno na benátských lodích papeži dováženo, byly označovány zkráceným názvem místa původu "Santo". A tak se jantarovému moku také začalo říkat Vinsanto. V tomto případě - víno z ostrova Santorini. Protože však bylo používáno jako mešní víno samotným papežem i ono se stalo Svatým vínem.
V roce 2002 Evropská unie rozhodla, že pouze víno produkované na ostrově Santorini smí být označeno jako Vinsanto. Je vcelku pochopitelné, že mezi italskými vinaři rozhodnutí EU způsobilo značnou nevoli. Po vyjednávání jim bylo povoleno používat pro sladká vína označení "Vin Santo", případně "Vino Santo", ovšem už nikdy jedním slovem Vinsanto.
Největším producentem Vinsanta jsou vinařství Santo Wines a Boutari. Jejich víno lze koupit také u nás v obchodech specializovaných na řecké produkty. Vinsanto ze Santo Wines či z Boutari je vynikající, ovšem jedno je ještě lepší a to u nás bohužel nekoupíte.
Pokud chcete okoštovat skutečné "nebe v hubě", musíte se za ním vypravit přímo na ostrov Santorini do útulného městečka Megalochori. Nezasažené masovým turismem leží zapomenuté ve vnitrozemí na jihu ostrova. V úzkých uličkách mezi elegantními bílými domečky se schovává malé rodinné vinařství Gavalas. Není snadné jej najít. Ale když se zeptáte místních, rádi vám cestu ukážou. Možná objevíte i nenápadnou cedulku, která na vinařství odkazuje.
Gavalas Winery bylo založeno v 19. století, ve třicátých letech dvacátého století začalo vyvážet svou produkci na sousední ostrovy a dokonce do Egypta. V osmdesátých a devadesátých letech ustálo konkurenční nátlak obrovitého Boutari a dnes produkuje - aspoň podle mého názoru - nejlepší Vinsanto na Santorini, vlastně na světě.
Jeho produkt se dočkal mnoha mezinárodních ocenění. Na rozdíl od Boutari není Gavalas žádný velkovýrobce. Vinsanto stáčí jen v omezeném množství. Kvalita je pro rodinnou firmu zkrátka na prvním místě.
Gavalas Winery můžete navštívit denně od 10.00 do 20.00 hod. U vstupu do vinařství si prohlédnete tradiční vybavení, pak absolvujete krátký výklad o historii firmy, ukáží vám sudy, ve kterých víno zraje. Vinařství je malé. Nenajdete zde velkou podnikovou prodejnu či obrovité sály, do nichž cestovní kanceláře navážejí davy turistů. Atmosféra Gavalas Winery je milá, jako byste už dávno patřili do rodiny. Nejspíš zde budete sami a péče vám věnovaná je doslova mateřská.
Je pochopitelné, že vinařství Gavalas neprodukuje jen Vinsanto, ale právě ono je největším vinařským unikátem, který si můžete ze Santorini přivézt. Nelitujte jeho vyšší ceny. Vše se vám zúročí, až budete doma smutně koukat, jak za oknem už zase ošklivě prší. Věřte, že Vinsanto dokáže řeckým sluncem prozářit i ten nejsychravější podzimní den.
Autor: Eva