Zajímavá místa ostrova Korfu, část čtvrtá: hora Pantokrator
Nejvyšší horou ostrova Korfu je 906 metrů vysoký Pantokrator. Výška to není sice nijak impozantní, ale vzhledem k tomu, že hora vyrůstá přímo z mořské hladiny, je její masiv vskutku působivý. Ovšem Pantokrator není jen nejvyšší kopec široko daleko, ale krásné místo, které má velmi osobité kouzlo.
Příjemnou zprávou je, že až na vrchol Pantokratoru lze vyjet autem. Z pobřežní silnice odbočuje u Pyrgi zhruba 3 km jižně od letoviska Barbati úzká silnice. Zatáčky se střídají jedna za druhou, a i když je silnička dobře upravená, přece jen kroucení volantem si užijeme ažaž. Opatrnost je na místě. Máte-li půjčené slabší auto, počítejte, že trojku hned tak nezařadíte. Příjemným zpestřením klikaté cesty je posezení v taverně pod velkým platanem v městečku Spartilas. Pak silnice pokračuje dál k vrcholu. Zatáček sice ubyde, avšak stoupání je stále více strmé. Odměnou jsou nádherné výhledy.
Silnice končí parkovištěm těsně pod vrcholem Pantokratoru. Posledních pár desítek metrů zbývá dojít pěšky. Na vrcholu hory najdeme malou kavárnu Pantokrator Café Bar, ale hlavně krásně opravený klášter. Na opačné straně hory se ježí nevzhledný les antén a vysílačů.
Z vrcholu od kláštera se otvírá ničím nerušený pohled na divoké pobřeží Albánie a také na ranvej mezinárodního letiště Ioannis Kapodistrias. Dráha je vybudovaná v moři, patří k nejkratším na světě a velká dopravní letadla z ní startují přímo proti horskému masivu. Nepochybuji, že Pantokrator působí vrásky na čele nejednomu pilotovi. Na opačné straně vrcholu lze přes hornatou krajinu Korfu a přes Jónské moře dohlédnout až k Itálii.
Místní klášter se jmenuje podobně jako sama hora: Moní Ipsilos Pantokrator. Malá klášterní zahrada je příjemnou oázou klidu, ve které kromě vzrostlých cypřišů a barevných květin nechybí ani zvonice, fontánka a neodmyslitelný blahobytný kocour. Bohužel přímo doprostřed klášterní zahrady je necitlivě vetknuta ocelová konstrukce vysokého vysílače. Nakonec, nejvyšší kopec široko daleko se využít prostě musí. Klášter byl mnoho let opuštěný, ale po zdařilé rekonstrukci je opět obýván několika mnichy.
Interiér klášterního kostela bohatě zdobí stříbrem vykládané ikony, jimž na stropě dominuje vyobrazení Krista Pantokratora neboli Vševládce. Ve východní ikonografii má zobrazení Krista Pantokratora přísně stanovená pravidla: ikona má zlaté pozadí, pravá ruka Krista je vztyčená v žehnajícím gestu, přičemž v levé ruce Vševládce drží otevřené Evangelium.
První klášter na Pantokratoru postavili v byzantském období již v r. 1347. Zničen byl o dvě stě let později. Současný klášter Moní Ipsilos Pantokrator vznikal postupně. Napřed byl vybudován kostel Proměnění Páně, později přibyly cely pro mnichy. Nakonec byl postaven domek s obchodem se suvenýry a za klášterní zdí již zmíněná kavárna.
A právě Pantokrator Café Bar je místem, které bychom vynechat určitě neměli. Spěchat není kam. Výš už to na Korfu stejně nejde. Posezení na terase takřka tisíc metrů nad mořem a lenivé rozjímání o nesmírnosti světa jsou zde, v přítomnosti Vševládce, více než příjemné. Tak božský klid a pocit opravdového povznesení nade vše jen tak někde nezažijete. Věřte, že zpátky "na zem" se vám z nebeských výšin hory "Vševládce" hned tak chtít nebude.
Užitečné informace:
Poloha: Řecko, Iónské moře
Měna: Euro
Doprava: letecky, cena letenky cca 7,5 tis. Kč/osoba, doba přímého
letu 2 hod. 10 minut
Doprava na ostrově: hlavní město s letištěm, významnými místy a
letovisky spojují pravidelné autobusové linky (Autobusové nádraží, Plateía
Sárokou, Kerkyra); doporučuji půjčení auta (cena od cca 4 tis. Kč/týden v
závislosti na kategorii vozu a sezóně)
Doprava na Pantokrator: autem, z hlavního města Kerkyra směr
Dassia - Kato Agios Markos - Pyrgi, odbočka je 500 metrů za čerpací stanicí
v Pyrgi; ze severního pobřeží Korfu lze na Pantokrator dojet
z letoviska Acharavi, odbočka na Pantokrator je u pošty
Klášter Moní Ipsilos Pantokrator: otevřeno denně
do západu slunce, vstup zdarma
Služby
pro turisty: parkoviště
(zdarma), toalety (zdarma), kavárna, prodej suvenýrů
Autor: Eva