Zajímavá místa ostrova Korfu, část druhá: divoký i romantický severozápad
Nejkrásnější přírodní scenérie řeckého ostrova Korfu najdeme v jeho severozápadní části. Srázy skalních útesů strmě spadají do moře, přičemž jejich barvy přecházejí od bílé přes žlutou do temně oranžové a krásně kontrastují s tyrkysovou barvou průzračného moře. Vydejte se s námi na divoký i romantický severozápad ostrova Korfu. Prozkoumáme místa stejně výstřední, jako krásná, turisticky proslulá i zcela zapomenutá.
Sidari a Canal d'Amour
Nejvyhlášenějším místem je zcela po právu Sidari, kde moře v pískovcových útesech vymlelo hluboké zátoky s krásnými písečnými plážemi. Nejbizarnějším místem Sidari je Canal d'Amour. Leží na západním okraji letoviska, stranou hlavní silnice uprostřed krásných útesů.
Legenda praví, že proplavou-li Canalem d'Amour zamilovaní, zůstanou spolu navždy. A kdo jím proplave sám, získá svou vysněnou lásku. Nehledě na legendu, Canal d'Amour je velmi zajímavou geologickou lokalitou. Zhruba uprostřed jednoho z hlubokých zálivů v Sidari vymlelo moře v měkkém pískovci dlouhý tunel, který prochází skrz skalní útes. Místy je vody po pás, místy nedošlápnete na dno. Je-li však moře klidné, plavání kanálem není nijak nebezpečné. Moc příjemné je také koupání v mělkém zálivu, přičemž o slunění na kamenných stupních nad vodou ani nemluvím. Jediným nepříjemným faktorem mohou být zástupy turistů, ale my jsme měli v tomto směru výjimečné štěstí a užili jsme si Canal d'Amour prakticky bez lidí.
Zatímco je vstup do Canalu d'Amour úzký, na opačném konci se tunel otvírá do širší jeskyně s kamennými římsami. Stěny tunelu i jeskyně hrají odlesky mořské hladiny v barvách přecházejících od tyrkysové, přes temně modrou a fialovou až do černé.
Plavání v kanálu je sice na vlastní nebezpečí, na což upozorňuje malá cedule nad jeho ústím, ale každý, kdo navštíví Sidari, Canalem d'Amour proplavat prostě musí. Jedna dobře míněná rada: není nutné brát ohled na omšelou ceduli, ale řídit se zdravým rozumem a přiměřenou dávkou opatrnosti. Jsou-li vody zálivu rozvlněné, je rozumné nechat si proplavání Canalu d'Amour na jindy.
Kolem zálivu s kanálem je pár hotelů a několik kaváren, taveren a samozřejmě vyhlídek. K pronájmu jsou lehátka se slunečníky. Některé podniky nám je nechají zdarma, když si u nich dáme oběd či aspoň kávičku. Doporučit mohu Canal d'Amour Snack Pool Bar. Neleží sice přímo u samotného kanálu, ale u vedlejší zátoky, kde je koupání neméně krásné. Dáme-li si zde oběd, máme parkování zdarma, lehátka se slunečníkem zdarma a hlavně si náramně pochutnáme.
Lehátko si lze vybrat buď na písečné pláži, nebo v hezky upravené zahradě s bazénem, od kterého jsou krásné výhledy na zátoku s útesy. Vstup do bazénu máme - pochopitelně - zdarma. Jedinou výjimkou jsou "luxusní lehátka", za která si připlatíme v každém případě. Do zátoky s Canalem d'Amour je to odtud jen pár kroků.
Stezky se vinou všude po útesech. Při troše opatrnosti je možné vcelku snadno vystoupat až na jejich vrcholy a žasnout nad divokou i romantickou, místy až obscénně bizarní krásou pískovcových skal. Sidari je vskutku pozoruhodné místo, které nemá - nejen na Korfu - ale v celém Řecku obdoby.
Mys Drastis
Vydáme-li se ze Sidari dále na západ, hlavní silnice nás dovede k dalšímu velmi "dramatickému" či přímo "drastickému" místu. Už sám jeho název je výmluvný: severozápadní cíp ostrova Korfu se jmenuje mys Drastis. Tři kilometry západně od Sidari leží městečko Peroulades. Silnice zde uhýbá na sever, kde se po necelém kilometru změní v prašnou cestu svažující se kamsi dále k moři. Nemáme-li tereňák, raději auto odstavíme u škarpy a dále pokračujeme pěšky. Pevné boty a velká láhev s pitím jsou nutností. Tavernu zde nepotkáme. Jistě, existují odvážlivci, kteří se i se Škodou Citigo vydají vstříc závějím prachu na příkré cestě, ale nápad to není nejlepší.
Cesta zamíří k úchvatným vyhlídkám na další divoké útesy. Jsou mnohem vyšší a strmější než skály v Sidari. Jen kousek od začátku cesty zahlédneme po levé straně nenápadnou odbočku směřující kamsi na svah. Rozhodneme-li se ji prozkoumat, musíme být opatrní. Velmi opatrní! Osahané větve olivovníku rostoucího na vrcholu nám budiž varováním. Uděláme krok a náhle máme, místo bezpečné cestičky, pod nohama kolmou skalní stěnu končící mořskou hladinou.
Dramatické útesy, pod kterými v závratné hloubce mírný větřík lehce čeří vlnky tyrkysového moře, jsou však ohromující. Nejsme ani první, ani poslední, kdo se v úleku chytí větve prastarého stromu. Ovšem výhled je to doslova dech beroucí. Snad ještě víc, než hluboká propast, nás ohromí všudypřítomné ticho. Kdo trpí na závratě, nechť na odbočku v dobrém slova smyslu zapomene a pokračuje po široké cestě. Ani on nebude ochuzen o krásu. Vyhlídek je zde spousta a mnohem bezpečnějších.
Cesta končí na vrcholu mysu tvořeného útesy s hlubokými zátokami, divokými plážemi a mořskými jeskyněmi. Dojít až na samotný mys Drastis (a hlavně do strmého kopce zpátky) je zejména v letním parnu poměrně náročné. Navíc, jemný prach už po pár krocích máme v podstatě všude. Avšak nádherné scenérie nám jsou dostatečnou odměnou.
Městečko Afionas
Necelých deset kilometrů jižně od mysu Drastis leží v kopcích nad mořem roztomilé městečko Afionas. Kamenné uličky jsou upravené, plné květin a domečků s barevnými okenicemi a typicky řeckými dekoracemi.
Co je však zvláštní, je malé náměstí v centru městečka, jehož dominantou je torpédo. Ano, čtete správně - torpédo. Krásně nablýskané, usazené uprostřed rozkvetlých afrikánů je smutnou připomínkou padlých za druhé světové války a také smrti místního rodáka Hectora Gialopsou, který padl v r. 1996 u ostrova Imia při jedné jinak bezvýznamné námořní potyčce Řecka s Tureckem.
Křivolaké, placatými kameny dlážděné uličky městečka Afionas nás dovedou k vyhlídkám na zátoku Agios Georgios s dlouhou písečnou pláží, jednou z nejhezčích na Korfu. Šipka "To the beach" umístěná na srázu nad mořem, je tak trochu poťouchlou ironií.
Na opačné straně, než kam směřuje šipka, stezka klesá po svazích hory až k romantickým plážím Porto Timoni a Pirates Bay. Obě jsou bezpochyby nádherné, ale já jsem při pohledu na další strmý "krpál" dala v letním vedru a s nadcházejícím večerem přednost stánku s občerstvením u vyhlídky nad mořem. Nemluvě o tom, že blízká rybí taverna Dionysos Restaurant patří k nejlepším na ostrově.
Užitečné informace:
Poloha: Řecko, Iónské moře
Měna: Euro
Doprava: letecky, cena letenky cca
7,5 tis. Kč/osoba, doba přímého letu 2 hod. 10 minut
Doprava na ostrově: hlavní město s letištěm,
významnými místy a letovisky spojují pravidelné autobusové linky (Autobusové
nádraží, Plateía Sárokou, Kerkyra); doporučuji půjčení auta (cena od cca 4 tis.
Kč/týden v závislosti na kategorii vozu a sezóně)
Sidari, Canal d'Amour: 38 km od
města Kerkyra, GPS: 39.7970222N, 19.6983050E
Mys Drastis: 3 km autem západně od
Sidari, pak cca 1 km pěšky, GPS: 39.7987081N, 19.6734008E
Autor: Eva